czwartek, 25 luty 2016 18:15

Tłumaczenie podręczników AAVSO !

Napisał

tlumaczenie aavso

W styczniowym numerze Proximy, a także na kilku największych forach astronomicznych, do naszych Czytelników wystosowaliśmy apel o wsparcie przy przetłumaczeniu na język polski trzech poradników obserwacyjnych wydanych przez Association of Variable Star Observers (AAVSO). Ku naszej uciesze apel spotkał się z dużym zainteresowaniem i w krótkim czasie napisało do nas kilkanaście osób, które zaoferowały swoją pomoc. Wszystkim serdecznie dziękujemy za wsparcie! Jednocześnie miło nam poinformować, że właśnie rozpoczęliśmy prace nad dwoma podręcznikami:

  • CCD Photometry Guide – tłumaczenie wersji angielskiej v1.1,
  • Manual for Visual Observing of Variable Stars – aktualizacja tłumaczenia Andrzeja Grabowskiego i Jerzego Speila z 2007 r. do wersji angielskiej z 2013r.

Ponieważ w ostatnich dniach otrzymaliśmy niespodziewaną informację z AAVSO, że podjęto prace nad kolejną rewizją oryginalnej anglojęzycznej wersji „DSLR Observing Manual”, a potrwają one kilka tygodni, na dzień dzisiejszy musimy chwilowo wstrzymać tłumaczenie tego podręcznika. Zapewniamy jednak, że do tematu wrócimy jak tylko strona amerykańska przekaże nam zaktualizowany materiał.

O postępach prac i aktualnościach będziemy na bieżąco informować w tym artykule.

 

Uaktualnienie 15.03.2016r.

Otrzymaliśmy informację o pojawieniu się poprawionej wersji podręcznika DLSR Observing Manual, który jest już do ściągnięcia pod adresem:

https://www.aavso.org/dslr-observing-manual

Tym samym, rozpoczęto prace nad jego tłumaczeniem.

 

Przewidywany czas tłumaczeń:

- CCD Photometry Guide - UKOŃCZONO ( 9 styczeń 2017)

- Manual for Visual Oberving of Variable Stars - UKOŃCZONO ( 9 maj 2016)

 

- DLSR Observing Manual - czas ukończenia bliżej nie określony.

Gotowe: Rozdział 1, Rozdział 2, Rozdział 3. 

 

 

 

Czytany 1701 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 07 maj 2017 02:12

Skomentuj

kalkulatory

baner GCVS