poniedziałek, 09 maj 2016 16:26

Podręcznik Wizualnych Obserwacji Gwiazd Zmiennych AAVSO

Napisał

manual aaavsoPodręcznik ten jest obszernym i cenionym przewodnikiem po wizualnych obserwacjach gwiazd zmiennych wydanym przez American Association of Variable Star Observers, w skrócie - AAVSO. Dostarcza on najaktualniejszych informacji na temat wykonywania obserwacji oraz sposobów ich raportowania. Dla początkujących obserwatorów  jest podstawowym kompendium wiedzy, dzięki któremu będą mogli w przystępny sposób rozpocząć własne obserwacje gwiazd zmiennych oraz zaznajomi ich z ustandaryzowanymi procedurami obserwacji. Bardziej zaawansowani obserwatorzy także powinni znaleźć w nim wiele ciekawych wskazówek. 

Podręcznik w oryginalnej angielskiej wersji znajduje się pod adresem: https://www.aavso.org/visual-observing-manual. Wersja polska znajduje się pod tym samym adresem pod tytułem "Translations" (Tłumaczenia).

Bezpośredni link do podręcznika: https://www.aavso.org/visual-observing-manual-polish

 

opcjonalna okladka AAVSOGdyby z jakichś powodów strona AAVSO była chwilowo niedostępna, w załączniku poniżej znajduje się kopia przetłumaczonego podręcznika. W celach archiwalnych w kolejnym załączniku jest dostępna starsza wersja przewodnika i tłumaczenia z roku 2007 (PolishManual.pdf). Natomiast dla tych osób, które chciałyby wydrukować sobie cały podręcznik w kolorze, przygotowaliśmy dodatkowo opcjonalną i nieoficjalną okładkę w formacie jpg (w wersji oryginalnej jej nie przewidziano). 

 

 

Czytany 1747 razy Ostatnio zmieniany środa, 18 maj 2016 14:37

Skomentuj

kalkulatory

baner GCVS